Zamek Książ i Klasztor w Krzeszowie

cena wycieczki

Cena:

100 zł/osoba dorosła
70 zł/dziecko do lat 16

czas wycieczki

Czas trwania:

ok. 6-8 h

program wycieczki

Program:

Zamek Książ / Opactwo Cystersów w Krzeszowie

Najbliższe dodatkowe terminy:
Akceptujemy płatności online
płatności online za wycieczkę

Zamek Książ oraz dawny klasztor cystersów w Krzeszowie to jedne z najbardziej znanych zabytków Dolnego Śląska. Ze względu na dzielące je niewielkie odległości można je zobaczyć w ciągu jednodniowej wycieczki.

Zamek Książ jest jednym z najbardziej okazałych zamków w Europie oraz trzecim największym zamkiem w Polsce. Wznosi się na urwistym skalnym cyplu, górując nad niezwykle malowniczą doliną rzeki Pełcznicy. Przez lata był własnością jednego z najbogatszych i najbardziej znanych rodów magnackich tej części Europy – rodu von Hochberg. Jego przepych najbardziej charakteryzuje fakt, że dla niewielkiej rodziny pracowało tu około 300 służących. Pod koniec II Wojny Światowej zamek miał być kwaterą Hitlera. Wtedy to w jego podziemiach stworzono rozległy system tuneli, który niedawno został udostępniony dla ruchu turystycznego.

Natomiast Krzeszów to perła baroku jakich mało. Z daleka widać monumentalną sylwetkę dawnego opactwa cystersów. Na pierwszym planie widoczne są wieże kościoła klasztornego z mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich. W pobliżu znajduje się cały kompleks klasztorny z kościołem pomocniczym, budynkami klasztornymi oraz domem opata. Wokół Krzeszowa rozciąga się droga krzyżowa z czternastoma kaplicami. Barokowy przepych, w jakim zostały wzniesione wszystkie budynki uzupełniają niezliczone dekoracje rzeźbiarskie oraz malowidła iluzjonistyczne jednego z najlepszych XVII-wiecznych malarzy, Michaela Willmanna.

Potęga Zamku Książ oraz opactwa w Krzeszowie budzi zachwyt i podziw. Dla dawnych ich gospodarzy los był wyjątkowo niełaskawy. Na początku XIX w. klasztor został odebrany cystersom przez Państwo Pruskie w ramach zasilania majątku państwa po wojnach napoleońskich, a rodzina Hochbergów po prostu zbankrutowała.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):
  • cena 100 zł/osoba dorosła, 70 zł/dziecko do lat 16;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca;
  • Cena nie zawiera biletów wstępu.

Koszty dodatkowe: wstęp do Zamku Książ oraz do Opactwa w Krzeszowie

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):
  • cena 80 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 65 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.
  • Cena nie zawiera biletów wstępu