Posag Kargulowej Panny
Cena:
Wydarzenie zostało zakończone.
Bohaterów filmowych ze zdjęcia powyżej nikomu nie trzeba przedstawiać. Opowieść o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych, na stałe wpisały się w polską kulturę. Ich filmowe kłótnie sięgały jeszcze czasów przedwojennych a spór o przysłowiową „miedzę” i inne rodzinne konflikty, przeniosły się wraz z osadnikami na Dolny Śląsk.
Scenerią dla tej opowieści było niewielkie, dziś zapomniane, miasteczko Lubomierz, gdzie do dziś odnajdziemy mnóstwo elementów związanych z filmowymi bohaterami. Wśród dzisiejszych mieszkańców Lubomierza, istnieje przekonanie, że historia rodzin Karguli i Pawlaków to nie fikcja filmowa, a po prostu wykorzystanie historii, które zaraz po wojnie miały tu miejsce. Nawet prawdziwe nazwiska zwaśnionych rodzin zostały przeniesione wprost do filmu, a sam reżyser, Sylwester Chęciński, jedynie wykorzystał aktorów do tego, aby odtworzyli wcześniej zasłyszane wśród lokalnych mieszkańców opowieści.
Wśród miejscowych historii do dziś pojawia się informacja o posagu młodej kargulowej, który nigdy nie trafił do nowożeńców. Skąpy Kargul schował go gdzieś i zabezpieczył wieloma zamkami, a drogę do niego ukrył tak, aby prędzej wszystko szlag trafił niż posag ucieszył młodego Pawlaka. Przy odrobinie szczęścia po latach może właśnie Wam uda się odzyskać to, co kiedyś miało uszczęśliwić nowożeńców.
W trakcie gry terenowej i spaceru przejdziemy przez sławny rynek, na którym były kręcone sceny do komedii o Kargulu i Pawlaku, Maratończyka czy Tajemnicy Twierdzy Szyfrów. Zobaczymy XVI wieczny pręgierz oraz kolumnę morową upamiętniającą czas epidemii w mieście. Odwiedzimy kościół św. Maternusa i jak czas pozwoli zwiedzimy zakamarki opuszczonego klasztoru.
Miejsce zbiórki:
Czas gry terenowej:
- ok. 2 h.
Co zabrać:
- Strój dopasowany do warunków zewnętrznych.
Uwaga:
- Minimalna ilość osób: 15