Szklarska Poręba wycieczki i atrakcje

Jeśli lubisz wycieczki, Szklarska Poręba jest idealnym miejscem na ich rozpoczęcie, a atrakcje Szklarskiej Poręby przyciągają turystów z różnych zakątków Polski. Miasto położone jest u stóp Karkonoszy, najwyższego pasma Sudetów. Ze Szklarskiej Poręby łatwo dotrzeć pieszo na jeden z głównych szczytów Karkonoszy- potężną Szrenicę, z pięknym schroniskiem. Dla tych co zamiast chodzi wolą jechać możliwe są wycieczki na Szrenicę koleją linową. Ze Szrenicy można pokonać kilometry grzbietem Karkonoszy i podziwiać panoramę na czeskie i polskie Karkonosze.

Szklarska Poręba to jedyne miasto w Polsce, które w swoich granicach ma dwa wodospady. Jednym z nich jest wodospad Szklarki, ze schroniskiem Kochanówka. Drugą prawdziwą atrakcją Szklarskiej Poręby jest największy w Sudetach wodospad Kamieńczyka, który był scenerią dla „Opowieści z Narnii”. Już sam ten fakt przemawia za niezwykłym urokiem tego miejsca. Do wodospadów można zorganizować niedługą wycieczkę pieszą. Szklarska Poręba to również doskonałą baza wypadowa do wycieczek w tajemnicze Góry Izerskie. Zarówno piesze jak i rowerowe wycieczki cieszą się tu niezwykłym powodzeniem. Atrakcją Gór Izerskich jest bowiem sieć dróg rowerowych obejmująca również czeską część tych gór. Dlatego poruszając się wzdłuż szlaków można odwiedzić również naszych czeskich sąsiadów.

Dla chcących zagłębić się w aurę tajemniczej przeszłości Szklarskiej Poręby, czeka nocna wycieczka z pochodniami lub lampami naftowymi po Szlaku Walońskim. Walonowie przybyli na nasze ziemie z terenów dzisiejszej Francji jeszcze we wczesnym średniowieczu. Byli niepodważalnymi specjalistami w odnajdywaniu drogocennych kamieni i złota. Na podstawie obserwacji przyrody potrafili z niebywałą dokładność wskazać miejsca występowania tych kruszców. Zostawili po sobie tajemnicze znaki i miejsca, które można odwiedzać podczas naszej nocnej wycieczki po Szklarskiej Porębie.

Na spragnionych głębszego poznania okolic i przeszłości kulturowej naszego regionu czeka niezwykła atrakcja w pobliżu Szklarskiej Poręby- Dolina Pałaców i Ogrodów. Tam na niewielkiej przestrzeni zgromadzone są dziesiątki pałaców otoczonych romantycznymi parkami angielskimi. Większość pałaców związana była z pruską arystokracją, samą rodziną królewską oraz jej przyjaciółmi i znajomymi. Wybierając się na tę wycieczkę przenosimy się wieku XIX, kiedy to Kotlina Jeleniogórska była ulubionym miejscem spędzania wakacji dla berlińskiej śmietanki towarzyskiej.

Nasze propozycje:

styczeń 2022
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej