Szklarska Poręba wycieczki i atrakcje

Jeśli lubisz wycieczki, Szklarska Poręba jest idealnym miejscem na ich rozpoczęcie, bo atrakcje tego pięknego miasta przyciągają turystów z różnych zakątków Polski. Miejscowość położona jest u stóp Karkonoszy, najwyższego pasma Sudetów. Jakie są najbardziej znane atrakcje Szklarskiej Poręby? Z miasta można łatwo dotrzeć pieszo na jeden z głównych szczytów Karkonoszy – potężną Szrenicę, z której rozpościera się malowniczy, rozległy widok na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie.

Co zwiedzisz podczas wycieczki do Szklarskiej Poręby?

Na szczycie znajduje się monumentalny budynek schroniska usytuowany na wysokości aż 1362 m n.p.m. Budowla ma imponujące rozmiary i słynie z organizowanych tam imprez okolicznościowych i integracyjnych. W schronisku na zmęczonych wędrówką turystów czeka wspaniała i niepowtarzalna atmosfera, a także specjały kuchni prosto ze Szrenicy. Szczególnie popularne dania cieszące się dużym zainteresowaniem to słynne naleśniki z jagodami i gorąca czekolada do picia.

Dla wszystkich tych, którzy, zamiast chodzić, wolą oszczędzać nogi, organizowane są wycieczki na Szrenicę koleją linową. W ten sposób można zwiedzać te piękne okolice np. z małymi dziećmi. Emocjonująca przejażdżka koleją krzesełkową może nawet być dla turystów dodatkową atrakcją. Dla wytrawnych piechurów kolejka może być tylko wstępem do zaplanowanej dłuższej wycieczki. Dzięki skorzystaniu z tego środka transportu szybciej dostaniesz się na szczyt Szrenicy i będziesz mógł kontynuować swoją dalszą wyprawę.

Jeśli wjazd wyciągiem ma na celu jedynie oszczędność czasu, ze szczytu można iść dalej i pokonać kilometry grzbietem Karkonoszy. Podczas marszu każdy może podziwiać rozległą panoramę na czeską i polską część tego pasma górskiego. W sezonie i poza nim można tam spotkać liczne grono turystów, którzy przyjechali w to wyjątkowe miejsce, aby podziwiać piękno otaczającej przyrody. O każdej porze roku można obserwować tu piękne rośliny i zwierzęta występujące w tych rejonach. Malownicze widoki i długie szlaki to zalety tego rejonu doceniane przez wszystkich entuzjastów górskich wędrówek.

Gdzie się zrelaksować i odpocząć?

Szklarska Poręba to jedyne miasto w Polsce, które w swoich granicach ma dwa wodospady. Jednym z nich jest wodospad Szklarki, ze schroniskiem Kochanówka. Drugą prawdziwą atrakcją Szklarskiej Poręby i okolic jest największy w Sudetach wodospad Kamieńczyka, który był scenerią dla „Opowieści z Narnii”. Już sam ten fakt przemawia za tym, że jest to jedno z miejsc, które warto odwiedzić, będąc w tym rejonie. Do wodospadów można zorganizować niedługą wycieczkę pieszą.

Wycieczki ze Szklarskiej Poręby w tajemnicze Góry Izerskie to kolejny powód, aby zapisać to miejsce na liście lokalizacji, które dobrze jest zobaczyć. Zarówno piesze, jak i rowerowe wycieczki cieszą się tu niezwykłym powodzeniem. Jedną z cech charakterystycznych Gór Izerskich jest bowiem sieć dróg rowerowych obejmująca również czeską część tych gór. Dlatego poruszając się wzdłuż szlaków, można odwiedzić również naszych czeskich sąsiadów. Tak rozbudowana mapa ścieżek odpowiednich do ruchu rowerowego sprawia, że co roku rzesze cyklistów odwiedzają te urocze zakątki.

Na chcących zagłębić się w aurę tajemniczej przeszłości Szklarskiej Poręby czeka nocna wycieczka z pochodniami lub lampami naftowymi po Szlaku Walońskim. Walonowie przybyli na nasze ziemie z terenów dzisiejszej Francji jeszcze we wczesnym średniowieczu. Byli niepodważalnymi specjalistami w odnajdywaniu drogocennych kamieni i złota. Na podstawie obserwacji przyrody potrafili z niebywałą dokładnością wskazać miejsca występowania tych szlachetnych kruszców. Zostawili po sobie tajemnicze znaki i miejsca, które można odwiedzać podczas nocnej wycieczki organizowanej przez biuro podróży w Szklarskiej Porębie.

Historia Szklarskiej Poręby - poznaj Dolinę Pałaców i Ogrodów

Na spragnionych dokładniejszego poznania okolic i przeszłości kulturowej tego ciekawego regionu czeka niezwykła atrakcja w pobliżu Szklarskiej Poręby – Dolina Pałaców i Ogrodów. Tam na niewielkiej przestrzeni zgromadzone są dziesiątki pałaców otoczonych romantycznymi parkami angielskimi. Większość pałaców związana była z pruską arystokracją, samą rodziną królewską oraz jej przyjaciółmi i znajomymi. Wybierając się na tę wycieczkę, przenosimy się wieku XIX, kiedy to Kotlina Jeleniogórska była ulubionym miejscem spędzania wakacji dla berlińskiej śmietanki towarzyskiej. Każdy turysta biorący udział w tym niebanalnym wydarzeniu może uruchomić wyobraźnię i poczuć się jak arystokrata odwiedzający swoje włości.

Odkryj tajemnice pięknych Gór Izerskich i poznaj te rejony podczas długich wypraw lub – jeśli wolisz – skorzystaj z kolejki i podziwiaj rozległą panoramę. Odwiedź schronisko na Szrenicy i skosztuj smakowitych specjałów, a także poczuć specyficzną atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Przygotuj się na dzień pełen wrażeń. Nie zapomnij spakować wszystkich niezbędnych rzeczy do plecaka, aby nie były ci straszne zmieniające się warunki atmosferyczne podczas wycieczki. Rozkoszuj się świeżym powietrzem oraz otaczającą cię ze wszystkich stron wspaniałą przyrodą.

Nasze propozycje wycieczek:

maj 2024
czerwiec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!