Karkonosze wycieczki i atrakcje

Sudecka Kraina to jedyny w swoim rodzaju zakątek w południowo-zachodniej Polsce, gdzie na tle wspaniałej bogatej przyrody znajduje się największe w Polsce nagromadzenie zabytków architektury. To właśnie tutaj położone są górskie miasta Karpacz ,Szklarska-Poręba, Świeradów Zdrój to tu właśnie w małych górskich wioskach nadal stoją kilkusetletnie wspaniałe domy sudeckie, które były świadkami wielu ważnych wydarzeń w dziejach tej ziemi.

Sudecka Kraina to też najwyższe pasmo Sudetów-Karkonosze ze swoją królową- Śnieżką, która już od średniowiecza wzbudza podziw i postrach jednocześnie. To nigdzie indziej jak na szczycie Śnieżki w XVII wieku zbudowano kaplicę, która miała odstraszać pogańskie duchy i wprowadzić królowanie chrześcijaństwa. Stoi tu po dziś dzień.

Sudecka Kraina przyciąga nie od dziś. W XIX wieku bowiem upodobali sobie ją wyjątkowo pruscy arystokraci na czele z rodziną królewską. Z dala od zgiełku polityki i intryg Berlina budowali tu swe letnie rezydencje, by spędzać w nich ciepłą część roku, bawiąc się, odwiedzając nawzajem i przyjmując gości z dalekiego świata. To co pozostało po tym czasie to pałace otoczone wspaniałymi parkami romantycznymi, połączona dziś we wspólne miano Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Aby poznać Karkonosze warto wybrać się wybrać z lokalnym przewodnikiem sudeckim, bo często najciekawsze miejsca są poza najpopularniejszymi szlakami. W trakcie wycieczek pieszych lub objazdowych czy nocnych spacerów można poznać najskrytsze tajemnicy tej krainy. 

W blasku księżyca warto odwiedzić Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie, wspiąć się na Zamek Chojnik lub Zamek Lenno we Wleniu, poznać Pałac Łomnica, Pałac Paulinum czy zwiedzić romantyczny Park w Bukowcu. Niezwykłych wrażeń dostarcza również spacer po Miedziance, Lubomierzu, Świerzawie czy nocne odkrywanie Jeleniej Góry czy Cieplic.

Nasze propozycje:

kwiecień 2024
maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!