Nocny spacer po Szlaku Walońskim

cena wycieczki

Cena:

Bilet normalny: 60 zł
Bilet ulgowy: 30 zł
(ulgi przysługują dzieciom od 4-15 roku życia)

czas wycieczki

Czas trwania:

ok. 3 h

program wycieczki

Program:

21:00 Rozpoczęcie zwiedzania
ok. 0:00 Zakończenie

Najbliższe dodatkowe terminy:
Akceptujemy płatności online
płatności online za wycieczkę

Nocny spacer po Szlaku Walońskim to wyjątkowa wędrówka śladami średniowiecznych poszukiwaczy skarbów, którzy przybyli w Karkonosze z Walonii, terenów dzisiejszej Francji.

Walonowie byli tajnym stowarzyszeniem, specjalistami w swojej dziedzinie, z którymi nikt nie mógł się równać. Potrafili na podstawie obserwacji przyrody dokładnie wskazać miejsce występowania podziemnych bogactw: kamieni szlachetnych i złota. Byli wynajmowani i suto opłacani przez możnych, by na ich ziemiach poszukiwać cennych kruszców. Walonowie szczególnie upodobali sobie Szklarską Porębę i jej okolice, gdyż właśnie tutejsza ziemia zawsze kryła największe ilości skarbów. Zostawili po sobie tajemne miejsca i znaki, które dziś można zobaczyć podążając Szlakiem Walońskim. Pod osłoną nocy, przy blasku księżyca lub przy jego braku przemierzanie drogi zdeptanej w średniowieczu przez setki walońskich stóp jest jeszcze bardziej tajemnicze i pobudzające wyobraźnię.

W trakcie spaceru zobaczymy potężną skałę o wadze kilkunastu ton, którą jest w stanie wprawić w ruch jeden człowiek. Było to miejsce odprawiania przez Walonów tajemnych rytuałów przed wyruszeniem na wyprawę w poszukiwaniu skarbów. Jeżeli pogoda pozwoli o zmierzchu naszym oczom ukaże się widok, który od ponad 150 lat inspiruje artystów do tworzenia dzieł malarskich i literackich. Niektórzy mówią, że z tego miejsca można namalować przynajmniej 365 obrazów, ponieważ góry stąd wyglądają codziennie inaczej. Dotrzemy też do Wodospadu Szklarki, gdzie Walonowie odkryli złoża kwarcu. Naszej wędrówce będą towarzyszyć historie i legendy o Szklarskiej Porębie, jej odległej średniowiecznej przeszłości i tej całkiem niedawnej- artystyczno-literackiej.

Wędrówka Szlakiem Walońskim nocą to nie lada okazja do zagłębienia się w przeszłość i tajemnicę, a jednocześnie poznania historii i losów tego niezwykłego miejsca.

Cena:
  • Bilet normalny: 60 zł;

  • Bilet ulgowy: 30 zł (ulgi przysługują dzieciom od 4-15 roku życia)
Miejsce zbiórki:
  • (dojazd we własnym zakresie) Lipa Sądowa w Szklarskiej Porębie Dolnej ul. Piastowska 33, 58-580 Szklarska Poręba,
Co zabrać:
  • strój dopasowany do warunków zewnętrznych,
  • latarkę,
  • całą masę dobrego humoru 🙂