Zamek Książ i Klasztor w Krzeszowie

Zamek Książ

Zamek Książ i Klasztor w Krzeszowie

Zamek Książ oraz dawny klasztor cystersów w Krzeszowie to jedne z najbardziej znanych zabytków Dolnego Śląska. Ze względu na dzielące je niewielkie odległości można je zobaczyć w ciągu jednodniowej wycieczki.

Zamek Książ jest jednym z najbardziej okazałych zamków w Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany został na urwistym skalnym cyplu, wznosząc się nad głęboką doliną rzeki Pełcznicy. Przez lata należał do jednego z najzamożniejszych rodów magnackich tej części Europy – rodziny von Hochberg. Jego wielkość najbardziej charakteryzuje fakt, że dla kilkuosobowej rodziny było tu zatrudnione ponad 300 osób służby. Pod koniec II Wojny Światowej naziści szykowali tu jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie pod zamkiem, stworzono rozległy kompleks podziemnych tuneli, który został niedawno udostępniony dla turystów.

Krzeszów natomiast góruje nad całą okolicą. Dojeżdżając do niewielkiej wsi z daleka już widać monumentalną sylwetkę dawnego opactwa cystersów. Jako pierwsze widzimy dwie bliźniacze wieże kościoła klasztornego z mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich. W pobliżu znajduje się cały kompleks klasztorny z kościołem pomocniczym, budynkami klasztornymi oraz domem opata. Wokół Krzeszowa rozciąga się kalwaria z licznymi kaplicami. Barokowy przepych, w jakim zostały zbudowane wszystkie budynki uzupełniają niezliczone dekoracje rzeźbiarskie oraz malowidła iluzjonistyczne jednego z najlepszych malarzy ówczesnych czasów, Michaela Willmanna.

Skala Zamku Książ oraz kompleksu w Krzeszowie do dziś budzi zachwyt i zadziwienie. Dla dawnych ich właścicieli i użytkowników los okazał się niełaskawy. Klasztor w Krzeszowie na początku XIX w. został odebrany cystersom przez Państwo Pruskie w ramach zasilania kasy po Wojnach Napoleońskich, a przepych Książa doprowadził rodzinę Hochbergów do bankructwa.

Program:

  • Zamek Książ /  Klasztor w Krzeszowie.

Czas trwania:

  • ok 6-8 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 100 zł/ osoba;
  • W okresie od 1 maja do 30 września wycieczki odbywają się w każdą niedzielę.  Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00 na parkingu koła hotelu Sandra w Karpaczu;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca;
  • Cena nie zawiera biletów wstępu.

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 80 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 65 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.
  • Cena nie zawiera biletów wstępu

Polecamy także wycieczkę: Dolina Pałaców i Ogrodów 


Zapytaj o wycieczkę
Czas pobytu:
Ilość osób:
Ochrona danych osobowych:

Zapoznałem się z Podstawowymi Zasadami Przetwarzania Danych Osobowych

Uwagi: