Szklarska Poręba atrakcje

Szklarska Poręba atrakcje

Szklarska Poręba atrakcje regionalne

Wybierając Szklarską Porębę, jako miejsce odpoczynku w Karkonoszach, trafiamy do miasta w którym roi się od przeróżnych atrakcji turystycznych. Większość z nich niestety nie jest związana z regionem i z powodzeniem mogłaby się znajdować w innych miastach turystycznych Polski.

Przyjeżdżając do Szklarskiej Poręby pobyt warto zaplanować tak, aby w jak najlepszy sposób poznać miasto, jego najbliższe okolice i cały region karkonoski. Dzięki doskonałej sieci szlaków pieszych w okolicy w łatwy sposób można dotrzeć do tak znanych miejsc jak wodospad Szklarki i Kamieńczyka, Złoty Widok i Skała Chybotek. Wybierając się na dłuższe, jednodniowe wycieczki możemy zwiedzić zachodnią część Karkonoszy ze Szrenicą i monumentalnymi Śnieżnymi Kotłami.

Szklarska Poręba leży na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich, które w sezonie zimowym, z bazą w Jakuszycach, są doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. W lecie, trasy narciarskie, zamieniają się w rozległą sieć szlaków rowerowych.  Dzięki nim możemy trafić do dawnej osady szklarskiej Orle, Chatki Górzystów i dalej na Stóg Izerski lub do położonego wśród gór uzdrowiska – Świeradowa Zdroju.

Nazwa Szklarska Poręba związana jest z tradycjami wytwarzania szkła w Karkonoszach. Niegdyś duże huty znajdowały się na terenie miasta, dziś zachowały się jedynie ich pozostałości. Jedynym funkcjonującym dużym zakładem jest Huta Szkła Kryształowego Julia w pobliskich Piechowicach, gdzie można obserwować cały proces produkcyjny i dosłownie zajrzeć do hutniczego pieca.

U podnóża Szklarskiej Poręby, w Kotlinie Jeleniogórskiej, znajduje się Dolina Pałaców i Ogrodów. Jest to zespół kilkunastu pałaców otoczony rozległymi parkami krajobrazowymi. Najbardziej charakterystyczne i robiące wrażenie to pałace w Wojnowie, Karpnikach, Łomnicy, Paulinum w Jeleniej Górze oraz zespół pałacowo – parkowy w Bukowcu. Warto odwiedzić je w trakcie wycieczki z lokalnym przewodnikiem, który zaprowadzi do najciekawszych miejsc i opowie o historiach dawnych właścicieli, którzy obrali sobie te miejsca na swe letnie rezydencje.

Szklarska Poręba atrakcje regionalne i wycieczki – nasze propozycje: