Sudeckie Uzdrowiska i XIX wieczna arystokracja

sudeckie uzdrowiska

Sudeckie Uzdrowiska i XIX wieczna arystokracja

Sudeckie uzdrowiska z leczniczymi wodami są prawdziwym skarbem Dolnego Śląska. Każde z nich szczyci się historią, w której wpisane są odwiedziny znanych osobistości, czy nawet koronowanych głów. Są wśród nich między innymi Cieplice, Duszniki, Lądek, Kudowa, Szczawno i głęboko położony w Górach Izerskich Świeradów.

XIX wieczna arystokracja odwiedzając uzdrowiskowe kurorty korzystała z dobrodziejstw wód leczniczych pławiąc się w marmurowych basenach. Kąpieli zażywały damy z kawalerami. Zawierano w nich znajomości, bawiono się, dowcipkowano. Podawano kawę, czekoladę, ciasta. Ta wspólna sielanka trwała do czasu wojen napoleońskich, kiedy to specyficzne obyczaje żołnierzy bynajmniej nie rycerskie sprawiły, że białogłowy zaczęły kąpać się osobno.

Odwiedzając te niezwykłe miejsca poznasz barwne historie osobistości odwiedzających onegdaj uzdrowiskowe kurorty. Zaliczamy do nich przede wszystkim Johna Quincy Adamsa – szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Fryderyka Chopina, Johanna Goethe, który zawitał w progi lądeckiego uzdrowiska, obchodząc swoje 41 urodziny, Marysieńki Sobieskiej, Fryderyka Wilhelma III, czy cara Aleksandra I.

Poznamy też historie średniowiecznych i renesansowych smakoszy pijących „wodę życia” zmieszaną z winem lub kozim mlekiem, bo „słabym na piersi mleko kozie służy. Po niem wielbłądzie, kobyle dobry skutek chorym wróży”.

Aby doświadczyć w pełni uzdrowiskowej atmosfery zażyjemy dobrodziejstw kąpieli termalnych w Cieplicach a Świeradowie napijemy się wody radoczynnej w zabytkowej hali spacerowej.

Program:

  • Sudeckie Uzdrowiska i XIX wieczna arystokracja: Cieplice; Szklarska Poręba; Świeradów Zdrój.

Czas trwania:

  • ok. 6 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 95 zł/ osoba;
  • W okresie od 1 maja do 30 września wycieczki odbywają się w każdy poniedziałek. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00 na parkingu koło hotelu Sandra w Karpaczu;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca.

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 80 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.

 


Zapytaj o wycieczkę:
Czas pobytu:
Ilość osób:
Ochrona danych osobowych:

Zapoznałem się z Podstawowymi Zasadami Przetwarzania Danych Osobowych

Uwagi: