fbpx

Sudeckie Uzdrowiska i XIX wieczna arystokracja

sudeckie uzdrowiska

Sudeckie Uzdrowiska i XIX wieczna arystokracja

Sudeckie uzdrowiska z leczniczymi wodami są prawdziwym skarbem Dolnego Śląska. Położone są w Cieplicach, Dusznikach, Lądku-Zdrój, Kudowie, Szczawnie, Polanicy oraz głęboko w Górach Izerskich- Świeradowie-Zdrój.

Każde z nich szczyci się niezwykłą historią, w której nie brakuje odwiedzin znanych osobistości, czy przedstawicieli arystokracji, a nawet samych królów. Są wśród nich między innymi królowa Marysieńka Sobieska, car Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm III, Fryderyk Chopin, księżna Izabela Czartoryska, prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams.

Pływając w marmurowych basenach XIX wieczna arystokracja korzystała z dobrodziejstw wód leczniczych. Kąpieli wspólnie zażywały damy z kawalerami. W basenach zawierano znajomości, flirtowano, ale też śpiewano pobożne pieśni. Podawano kawę, czekoladę, ciasta. Po wojnach napoleońskich, które ujawniły, że wielu żołnierzy cierpi na wstydliwe dolegliwości, zaprzestano kąpieli koedukacyjnych. Białogłowy i kawalerowie kąpali się od tego czasu osobno.

Odwiedzając dolnośląskie uzdrowiska poznasz barwne historie osobistości, które tu gościły, ich zwyczaje, konwenanse, których musieli przestrzegać, kuchnię, w której gustowali oraz historie największych XIX wiecznych romansów, które się tu rozgrywały.

W trakcie wycieczki, aby jeszcze pełniej poczuć atmosferę XIX wiecznego uzdrowiska skosztujemy wody radoczynnej w zabytkowej hali spacerowej w Świeradowie-Zdrój.

Program:

  • Cieplice; Szklarska Poręba; Świeradów Zdrój.

Czas trwania:

  • ok. 6 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 90 zł/ osoba;
  • W okresie od 1 maja do 30 września wycieczki odbywają się w każdy poniedziałek. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00 na parkingu koło hotelu Sandra w Karpaczu;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca.

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 75 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.

 


Zapytaj o wycieczkę:
Czas pobytu:
Ilość osób:
Ochrona danych osobowych:

Zapoznałem się z Podstawowymi Zasadami Przetwarzania Danych Osobowych

Uwagi: