fbpx

Śladami Protestantyzmu na Dolnym Śląsku


ŚLADAMI PROTESTANTYZMU NA DOLNYM ŚLĄSKU

Jeszcze na początku XVI wieku protestantyzm nie istniał. Narodził się wraz z przybiciem na drzwiach kościoła przez Marcina Lutra, wówczas zresztą katolickiego duchownego, słynnych tez. Były one nie do podważenia w swej istocie, były proste, szczere i dobre. Mimo to dały początek rozłamowi w kościele i powstaniu protestantyzmu. Po kilku latach zaczął on mieć wielu naśladowców, ogarnął między innymi Dolny Śląsk.

Do dziś istnieje tu wiele zabytków z czasów, gdy protestantyzm był główną religią na naszej ziemi. I do dziś też działają na Dolnym Śląsku parafie protestanckie.

Dlaczego ruch sie narodził? Dlaczego nie spodobał się duchownym katolickim, co doprowadziło do krwawej wojny, trwającej 30 lat? Jaki los spotkał protestantów na Dolnym Śląsku po wojnie? Kim byli Tyrolczycy i dlaczego musieli uciekać z alpejskiej krainy, by osiedlić się pod Karkonoszami?

Jak dziś wyglądają parafie protestanckie i czym różni się protestanckie nabożeństwo niedzielne od katolickiego? Czy ksiądz protestancki może mieć rodzinę?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie wycieczki, podążając śladami protestantyzmu na Dolnym Śląsku. Będziemy mieć też okazję spotkać pastora protestanckiego lub jego żonę, którzy opowiedzą o swym życiu i historii swego kościoła.

Program:

  • Kościół ewangelicko-augsburski w Cieplicach, spotkanie z pastorem/ Kościół Łaski w Jeleniej Górze/ zbór protestancki w Łomnicy/ domy tyrolskie w Mysłakowicach/ Kościół Pokoju w Świdnicy (obiekt UNESCO).

Czas trwania:

  • ok 6-8 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 100 zł/ osoba;
  • W okresie wakacyjnym  wycieczki odbywają się w każdą niedzielę.  Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00 na parkingu koła hotelu Sandra w Karpaczu;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca;
  • Cena nie zawiera biletów wstępu (opłata za zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy – 10 zł; opłata za zwiedzanie Kościoła Łaski w Jeleniej Górze – 4 zł)

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 80 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 65 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.
  • Cena nie zawiera biletów wstępu (opłata za zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy – 10 zł; opłata za zwiedzanie Kościoła Łaski w Jeleniej Górze – 4 zł)

Polecamy także wycieczkę: Dolina Pałaców i Ogrodów