Sami Swoi i posag karugulowej panny

Sami Swoi i posag kargulowej panny

Sami Swoi i posag karugulowej panny

Sami Swoi to opowieść filmowa o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych, na stałe wpisały się w polską kulturę. Ich filmowe kłótnie sięgały jeszcze czasów przedwojennych a spór o przysłowiową „miedzę” i inne rodzinne konflikty, przeniosły się wraz z osadnikami na Dolny Śląsk.

Scenerią dla tej opowieści było niewielkie, dziś zapomniane, miasteczko Lubomierz, gdzie do dziś odnajdziemy mnóstwo elementów związanych z filmowymi bohaterami.

Wśród dzisiejszych mieszkańców Lubomierza, istnieje przekonanie, że historia rodzin Karguli i Pawlaków to nie fikcja filmowa, a po prostu wykorzystanie historii, które zaraz po wojnie miały tu miejsce. Nawet prawdziwe nazwiska zwaśnionych rodzin zostały przeniesione wprost do filmu, a sam reżyser, Sylwester Chęciński, jedynie wykorzystał aktorów do tego, aby odtworzyli wcześniej zasłyszane wśród lokalnych mieszkańców opowieści.

Wśród miejscowych historii do dziś pojawia się informacja o posagu młodej kargulowej, który nigdy nie trafił do nowożeńców. Skąpy Kargul schował go gdzieś i zabezpieczył wieloma zamkami, a drogę do niego ukrył tak, aby prędzej wszystko szlag trafił niż posag ucieszył młodego Pawlaka.

Przy odrobinie szczęścia po latach może właśnie Tobie uda się odzyskać to, co kiedyś miało uszczęśliwić nowożeńców.

Lokalizacja / Czas trwania:

Lubomierz – miejsce realizacji filmu Sami Swoi / Ok 1,5 h.

Orientacyjna cena:

od 35 zł / osoba (cena zależna jest od wielkości grupy oraz wyboru dodatkowych atrakcji)

Cena zawiera: przygotowanie gry terenowej, opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW.

Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.

Warunki uczestnictwa:

Gra jest przeznaczona dla grup zorganizowanych min 10 osób.

Polecamy także wycieczkę : Dolina Bobru i Pogórze Izerskie