Miedzianka i Tajemnice Sudeckiego Uranu

miedzianka - wycieczka

Miedzianka i Tajemnice Sudeckiego Uranu

Miedzianka to pozostałości niewielkiego miasteczka na Dolnym Śląsku w Rudawach Janowickich. Dziś powoli, dzięki wysiłkowi wielu osób budzi się do życia, jednak nadal jest jedynie wspomnieniem po tętniącym życiem miasteczku, które trwało tu jeszcze do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Jej unicestwienie jest związane z dążeniem Związku Radzieckiego do posiadania broni atomowej. Tu łączy się historia zwykłych ludzi i dążeń światowych mocarstw do zawładnięcia światem. Miedzianka, Kowary i Kletno to dolnośląskie miasteczka gdzie była budowana atomowa potęga Związku Radzieckiego. Sowieci zamienili te miejsca w obozy pracy. Nie można było tam wejść bez sowieckiej przepustki. Nie wolno było nawet wędrować kowarskim grzbietem Karkonoszy!

Podczas wycieczki poznamy Miasto Widmo. To Miedzianka i historia jej znikania. Aby poznać dawne miasteczko będziemy posługiwali się starą mapą z czasów jej świetności. Odnajdziemy kolejne punkty w najbardziej charakterystycznych miejscach miasta: Stary Browar, rynek, cmentarz, kościół ewangelicki, pałac i kościół katolicki. W końcu spaceru trafimy do Nowego Browaru Miedzianka, który jest symbolem podnoszenia się tego miejsca z ruin.

Dalej udamy się do Kowar do kopalnie uranu Podgórze. Tam do dziś da się jeszcze odczuć pot i zapach krwi górników pracujących tu pod okiem NKWD i KGB. Będąc pod ziemią dowiemy się o pozytywnym i negatywnym działaniu gazu szlachetnego radonu.  Dowiemy się również o drodze głodu i zobaczymy księżycowy krajobraz wokół kopalni, który przypomina czas, kiedy rzeka chciała zabrać górę. Skutki powodzi po 1997 roku jeszcze do dziś są widoczne.

Odwiedzane obiekty / atrakcje:

Miedzianka – historia znikania / Browar Miedzianka / Kopalnia Podgórze – podziemna trasa turystyczna.

Czas trwania:

Wycieczka jednodniowa.

Orientacyjna cena:

90 zł / osoba dla grup max 15 osób.

80 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób.

60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej.

Cena zawiera: transport, opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW.

Cena nie zawiera: biletów wstępu.

Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.

Dodatkowe opcje:

Przygotowania ogniska z posiłkiem: 30 zł / osoba.

Warunki uczestnictwa:

Rezerwacja indywidualna wycieczki jest możliwa dla min. 4 osób.

Polecamy także grę terenową: Dla radioaktywnych czyli Sowieci w Miedziance


Zapytaj o wycieczkę:
Czas pobytu:
Ilość osób:
Wybierz dodatkowe opcje:

Ognisko z posiłkiem

Uwagi: