Miedzianka i Tajemnice Sudeckiego Uranu

miedzianka - wycieczka

Miedzianka i Tajemnice Sudeckiego Uranu

Miedzianka to dziś to, co pozostało z malowniczego miasteczka, położonego w Rudawach Janowickich 15 km od Jeleniej Góry. Jeszcze 70 lat temu Miedzianka tętniła życiem, pod koniec lat 60 tych – zaczęła znikać. A wszystko to przez wydobycie rudy uranu. Jej eksploatacja została rozpoczęta przez Sowietów po II Wojnie Światowej i niedługo potem doprowadziła to miejsce do całkowitego upadku.

Dziś powoli, dzięki wysiłkowi wielu osób Miedzianka budzi się do życia. Nadal jest jednak tylko wspomnieniem po tętniącym życiem, niewielkim mieście, które istniało tu jeszcze do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Historia Miedzianki fascynuje. Jest to chyba jedyna miejscowość  w Polsce, o której losach opowiada zarówno przedstawienie teatralne (spektakl rozgrywający się w ruinach miasta), jak i książka (reportaż Filipa Springera „Miedzianka – historia znikania”) oraz komiks (z głównym bohaterem – pierwowzorem jednego z dawnych mieszkańców Miedzianki).

Podczas wycieczki zobaczymy pozostałości miasta. Aby je poznać będziemy posługiwali się starą mapą z czasów świetności Miedzianki.

Dalej udamy się do pobliskiej kopalni uranu. Tam zejdziemy w głąb ziemi  i dowiemy się o pozytywnym i negatywnym działaniu gazu szlachetnego radonu.  Zobaczymy, w jakich warunkach była wydobywana ruda uranu i gdzie była przetwarzana. Poznamy historię powstania drogi głodu i zobaczymy księżycowy krajobraz wokół kopalni, który jest skutkiem powodzi w 1997 roku.

Program:

  • Zwiedzanie zaginionego miasta Miedzianka z pomocą starych map: rynek w Miedziance, kościół protestancki, cmentarz, pałac, dawny browar i dom browarnika, grób ostatniego przedwojennego mieszkańca Miedzianki (pierwowzoru bohatera komiksu), współczesny działający browar Miedzianka/ kopalnia uranu Podgórze

Czas trwania:

  • ok 5 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 90 zł/ osoba;
  • W okresie wycieczki odbywają się w każdy wtorek. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00 na parkingu koła hotelu Sandra w Karpaczu;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca;
  • Cena nie obejmuje biletów wstępu do Kopalni Podgórze (18 zł normalny, 15 zł ulgowy)

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 75 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.
  • Cena nie obejmuje biletów wstępu do Kopalni Podgórze

 


Zapytaj o wycieczkę:
Czas pobytu:
Ilość osób:
Ochrona danych osobowych:

Zapoznałem się z Podstawowymi Zasadami Przetwarzania Danych Osobowych

Uwagi: