Huta Julia i Szklarstwo w Karkonoszach

Huta julia

Huta Julia i Szklarstwo w Karkonoszach

Huta Julia to ostatnia huta szkła kryształowego po polskiej stronie Karkonoszy. Jej historia sięga połowy XIX wieku i jest nierozerwalnie związana z dawną hutą Josephine oraz hutą Fritza Heckerta z dzisiejszych Piechowic.

Hutnictwo szkła koncentrowało się w tamtym czasie, przede wszystkim w dolinie rzeki Kamiennej, która jest naturalną granicą pomiędzy Karkonoszami, a Górami Izerskimi. Przyczynili się do tego także walońscy poszukiwacze skarbów, którzy odkryli w górach bogate pokłady kwarcu. Stwarzało to idealne warunki do powstawania hut szkła, a co za tym idzie wytwarzania najwspanialszych wyrobów szklanych, które znane były w całej Europie, a nawet na świecie.

Aby poznać historię i tajemnice zaklęte w szkle, naszą wycieczkę rozpoczniemy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Znajdująca się tam wystawa prezentuje największą kolekcję szkła artystycznego w Polsce. Zbiory te zaliczane są również do jednych z najlepszych w Europie.

W Piechowicach natomiast zajrzymy do hutniczego pieca. Tam w dawnej hucie Fritza Heckerta, aktualnie mieści się Huta Julia produkująca szkło kryształowe. Tu będziemy mieli niepowtarzalną okazję podglądać się pracy hutników oraz artystów ręcznie zdobiących kryształy. Sami zobaczycie, że jest to trudna oraz czasochłonna praca, wręcz sztuka, ale przynosi zdumiewające efekty.

Z Piechowic udamy się do Szklarskiej Poręby. Tam czeka nas spacer po Szlaku Walońskim. Odkryje on przed Wami dawne miejsca, w których walońscy poszukiwacze skarbów dokonali wielu ważnych odkryć mineralogicznych w tym także kwarcu, który tak potrzebny jest do produkcji szkła. Odwiedzimy Wodospad Szklarki, wejdziemy na Chybotek, który kryje wiele legend i udamy się na Złoty Widok, który ukarze przed Wami panoramę Karkonoszy.

Odwiedzane obiekty / atrakcje:

  • Huta Julia i Szklarstwo w Karkonoszach: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze / Huta Julia w Piechowicach / Wodospad Szklarki / Chybotek / Złoty Widok.

Czas trwania:

  • ok 6 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 90 zł/ osoba;
  • W okresie wakacyjnym wycieczki odbywają się w każdą środę. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca;
  • Cena nie zawiera biletów wstępu.

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 75 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.
  • Cena nie zawiera biletów wstępu.


Zapytaj o wycieczkę:
Czas pobytu:
Ilość osób:
Uwagi: