Huta Julia i Szklarstwo w Karkonoszach

Huta julia

Huta Julia i Szklarstwo w Karkonoszach

Huta Julia to ostatnia huta szkła kryształowego po polskiej stronie Karkonoszy. Jej historia sięga połowy XIX wieku i jest nierozerwalnie związana z dawną hutą Josephine oraz hutą Fritza Heckerta, która znajdowała się w dzisiejszych Piechowicach.

W XIX wieku hutnictwo szkła koncentrowało się przede wszystkim w dolinie rzeki Kamiennej, która jest naturalną granicą pomiędzy Karkonoszami, a Górami Izerskimi. Do umiejscowenia produkcji właśnie tutaj przyczynili się również walońscy poszukiwacze skarbów, którzy odkryli w miejscowych górach bogate pokłady kwarcu, głównego składnika szkła. Stworzyło to idealne warunki do powstawania hut szkła, a z czasem wytwarzania najwspanialszych wyrobów szklanych, znanych w całej Europie, a nawet na świecie.

Aby poznać historię i tajemnice zaklęte w szkle, naszą wycieczkę rozpoczniemy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Znajdująca się tam wystawa prezentuje największą kolekcję szkła artystycznego w Polsce. Zbiory te zaliczane są również do jednych z najlepszych w Europie.

W Piechowicach natomiast zajrzymy do hutniczego pieca. Tam w dawnej hucie Fritza Heckerta, mieści się Huta Julia produkująca szkło kryształowe. Tu będziemy mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się pracy hutników, być świadkami całego procesu ręcznej produkcji szkła kryształowego aż po jego zdobienie. Sami zobaczycie, że jest to nie tylko trudne rzemiosło, wymagające precyzji i doświadczenia, ale i prawdziwa sztuka, która przynosi zdumiewające efekty.

Z Piechowic udamy się do Szklarskiej Poręby. Stamtąd wyruszymy na wędrówkę Szlakiem Walońskim. Odkryje on przed Wami dawne miejsca, w których walońscy poszukiwacze skarbów dokonali wielu ważnych odkryć mineralogicznych, w tym także niezbędnego do produkcji szkła kwarcu. Odwiedzimy niezwykle malowniczy Wodospad Szklarki, wejdziemy na kryjący wiele legend Chybotek. Udamy się też na Złoty Widok, który przy dobrej pogodzie ukaże przed Wami niepowtarzalną panoramę Karkonoszy.

Program:

  • Huta Julia i Szklarstwo w Karkonoszach: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze / Huta Julia w Piechowicach / Wodospad Szklarki / Chybotek / Złoty Widok.

Czas trwania:

  • ok 6 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 90 zł/ osoba;
  • W okresie wakacyjnym wycieczki odbywają się w każdą środę. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00 na parkingu koła hotelu Sandra w Karpaczu;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca;
  • Cena nie zawiera biletów wstępu.

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 75 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.
  • Cena nie zawiera biletów wstępu.

Zapytaj o wycieczkę:
Czas pobytu:
Ilość osób:
Ochrona danych osobowych:

Zapoznałem się z Podstawowymi Zasadami Przetwarzania Danych Osobowych

Uwagi: