Dolina Bobru i Pogórze Izerskie

Dolina Bobru

Dolina Bobru i Pogórze Izerskie

Dolina Bobru i Pogórze Izerskie wprost nasycone są zabytkami. Znajduje się tu niezwykle ciekawy kompleks dawnych zapór i elektrowni wodnych. Po tragicznych powodziach w 1888 i 1897 r. profesor Otto Intze opracował program ochrony przeciwpowodziowej w Sudetach.

Z początkiem XX wieku na podstawie tego programu powstały zapory i elektrownie w Pilchowicach, Leśnej, Wrzeszczynie i w Siedlęcinie. Po dziś dzień zapory wodne i część elektrowni zachowało dawny zabytkowy charakter. Częściowo są one udostępnione dla zwiedzających i wraz z calym systemem hydrotechnicznym: monumentalnymi zaporami, progami wodnymi stanowią niezwykle unikalny zabytek techniki na skalę Europy.

W trakcie naszej podróży zobaczymy też zabytki średniowieczne: Wieże Książęcą w Siedlęcinie i Zamek Czocha.

Wieża w Siedlęcinie to na pozór skromna budowla, stojąca z dala od tłumnie uczęszczanych szlaków turystycznych, jednak jest najlepiej zachowaną w Polsce wieżą mieszkalno-obronną, która kryje w sobie niepowtarzalne w skali Europy XIV-wieczne malowidła o tematyce arturiańskiej. Ostatnim obiektem na naszej trasie będzie Zamek Czocha. Miejsca tego nie trzeba opisywać, wystarczy na niego spojrzeć, by się przekonać o jego niezwykłości. Dość wspomnieć, że stoi na skalnym cyplu górując nad malowniczą doliną rzeki Kwisy i jest siedzibą szkoły czarnoksiężników.

Program:

  • Dolina Bobru i Pogórze Izerskie: Wieża Książęca w Siedlęcinie / Zapora wodna w Pilchowicach / Zamek Czocha / Zapora wodna w Leśnej.

Czas trwania:

  • ok. 6 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 95 zł/ osoba;
  • W okresie od 1 maja do 30 września wycieczki odbywają się w każdą poniedziałek. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc przez formularz kontaktowy lub pod tel. 502 212 882. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 10.00 na parkingu koło hotelu Sandra w Karpaczu;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca.

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 80 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;
  • cena 60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej;
  • Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.

Zapytaj o wycieczkę:
Czas pobytu:
Ilość osób:
Ochrona danych osobowych:

Zapoznałem się z Podstawowymi Zasadami Przetwarzania Danych Osobowych

Uwagi: